ZASTOSOWANIE ATTAPULGITU W SZKÓŁKACH 

Nie od dziś stosowany w Grecji polepszacz gleby AGLEV® SI wchodzi na rynek polski z przytupem. W bieżącym roku odbywają się próby na polach kukurydzy ale także w szkółkach drzew należących do Lasów Państwowych. Zgodnie z przeprowadzonymi w Grecji badaniami tego produktu oraz z jego stosowaniem AGLEV® SI charakteryzuje się niesamowitymi  właściwościami.

 

Stwierdzono:

1. AGLEV® SI pochłania i stopniowo uwalnia do podłoża wodę i substancje odżywcze. Przeprowadzone próby w bardzo suchych warunkach pozwoliły stwierdzić, iż ograniczono podlewanie o 50-66 % w stosunku do grupy bazowej osiągając nie tylko oszczędność wody ale także stwierdzono, iż rośliny cechował zdrowy wzrost i intensywna wegetacja. Na glebach suchych wzrost roślin nawet potroił się (na przykładzie lucerny siewnej)

2. AGLEV® SI napowietrza glebę tworząc w niej pory glebowe. Dzięki temu podłoże ma zdolności do oddychania i dostarczania powietrza glebowego do korzeni roślin. W warunkach wysokiego nawodnienia rośliny nie gniją, bo cząsteczki AGLEV® SI pochłaniają wodę i pozostawiają w podłożu środowisko przyjazne do tworzenia przestrzeni wolnych. Przy dużym przesuszeniu podłoża, gleba nie zbija się. 

3. Podczas długotrwałej suszy gleba nie traci właściwości hydrofilowych i po dostarczeniu wody natychmiast ją wchłania zapobiegając parowaniu i odpływaniu. Zapobiega przez to także wymywaniu nawozów  i środków ochrony roślin dostarczonych do gleby.

4. AGLEV® SI 300 ma działanie grzybobójcze i działa jak naturalny insektycyd. Oddziałuje na owady mszycowate i przędziorkowate poprzez tworzenie na zielonych częściach rośliny warstwy nieprzyjaznej owadom oraz wysuszając składane jaja i larwy. Wysusza także części rośliny (najczęściej owoce) zajęte przez pleśnie, ograniczając możliwości ich rozprzestrzeniania się i porażania następnych części roślin.

Sposoby aplikacji w szkółkach:

1. Mieszanie AGLEV® SI 100, SI 200 lub SI 300 z podłożem przygotowywanym pod wysiew nasion lub nasadzenia. Najlepszym środkiem wspierającym kiełkowanie nasion wg naszych badań jest AGLEV® SI 300, ponieważ zatrzymuje najwięcej wody (180%). Do stałej produkcji w zależności od rodzaju podłoża sprawdzają się AGLEV® SI 100 - na glebach ciężkich, gliniastych, AGLEV® SI 200 - na glebach torfowych, piaszczystych i lekkich gliniastych.

2. Posypywanie gleby po powierzchni - głównie  AGLEV® SI 300 co zabezpiecza przed parowaniem wody z podłoża, pochłania dostarczane nawozy i pozwala na wydłużenie ich działania. Dodatkowo pochłania ewentualne pleśnie i działa na pasożyty glebowe.

3. Rozpylanie w zawiesinie na powierzchni rośliny AGLEV® SI 300, dzięki czemu rośliny cechuje znacznie lepszy wzrost i zdrowa wegetacja. Poprawia się kwitnienie i owocowanie roślin. Wysuszane są owady mszycowate i przędziorkowate oraz odwadniane ich jaja i larwy w sposób w 100% naturalny, nieszkodliwy dla roślin. 

 

Zdobyte doświadczenia:

 

1. W jednym z sadów w Polsce został zastosowany AGLEV® SI 300 w formie oprysku na drzewka owocowe wiśni i czereśni. Pierwotnie producent zastosował to rozwiązanie na kilku zaledwie drzewkach a następnie po stwierdzeniu bardzo dobrego efektu wzrostu opryskanych drzewek, zamówił kolejną partię AGLEV® SI 300 i na tym nie poprzestał. Kolejne zamówienie jedzie już do Pana Łukasza. posiadane badania z upraw w Grecji w ten sposób przekładają się na produkcję w Polsce. 

 

2. Pan Roman jest hodowcą dyni olbrzymiej. Zastosował w tym roku AGLEV® SI do procesu kiełkowania swoich roślin. Wszystko pięknie się udało ale (jak co roku) część nasion nie wykiełkowała. Pan Roman pozostawił niedoszłe sadzonki w ciepłym pomieszczeniu ale już ich nie podlewał, bo nie widział sensu. Jakie było jego zdziwienie, gdy wrócił wyrzucić niewykiełkowane nasionka - wszystkie te nasionka wzeszły, choć przez tydzień nie dostały ani grama wody! AGLEV® SI zachował w podłożu tyle wody, że nasionka (mimo braku dalszego podlewania) wykiełkowały.

 

3. Dwie duże szkółki prowadzące produkcje sadzonek dla Lasów Państwowych, prowadzą próby z wykorzystaniem AGLEV® SI, który zastępuje dotychczasowe dodatki do substratu. Jest to proces, który pokazuje bardzo dobre efekty a wprowadzenie go na szeroką skalę wpłynie na ekonomię produkcji, bo dodawanie AGLEV® SI jest tańsze od dodawania pozostałych polepszaczy razem wziętych. Ponadto dodaje się go stosunkowo mało.

 

4. Samodzielnie przygotowaliśmy próby z ukorzenianiem i wzrostem we wstępnej fazie rzodkiewki. Przy bardzo obniżonym podlewaniu rzodkiewki na podłożu wzbogaconym o AGLEV® SI nie tylko znacznie szybciej wykiełkowały ale także ich wzrost był bardziej intensywny. Zastosowano w próbach AGLEV® SI 200 oraz AGLEV® SI 300.

 

5. Wykonaliśmy także próby na sadzonkach truskawek. W sadzonkach z AGLEV® SI 100% sadzonek przetrwało nawet bardzo zmniejszone podlewanie (w grupie kontrolnej tylko 60%). Ponadto sadzonki z AGLEV® SI zaowocowały w 100% a te bez dodatku AGLEV® SI już tylko w 40%. 

 

6. W uprawie balkonowej surfinii stwierdziliśmy, że dodatek do podłoża AGLEV® SI nie tylko pomaga w czasie suszy ale także w czasie ulewnych opadów. Przez swoje właściwości AGLEV® SI wchłaniał nadmiar wody nie pozwalając na zalanie korzeni, co wpłynęło na bardzo ładny wygląd kwiatów i znacznie bardziej obfite kwitnienie. Fala upałów nie zagroziła sadzonkom z AGLEV® SI, jednak sadzonki bez wsparcia naszego produktu bardzo mocno się przesuszyły i przez to nie wyglądają okazale.

18 marca 2019

POWRÓT DO OFERTY

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
WYŚLIJ
WYŚLIJ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Terra Eneo Sp. j. Roman Chodacki i wspólnicy

tel. +48 502 067 699, +48 730 247 633

mail: w.g@terratrade.pl, k.w@terratrade.pl

ul. Gen. Sikorskiego 71, 32-540 Trzebinia